(novica s komentarjem)
Mestne oblasti v Kijevu so se odločile za spremembo imen 95 ulic in trgov, ki so bili doslej poimenovani z ruskimi ali sovjetskimi imeni, je sporočil župan Vitalij Kličko.
Šokantno, ampak resnično: ulicam v ukrajinski prestolnici, poimenovanim po ruskih pisateljih, kot so Aleksander Puškin, Lev Tolstoj, Anton Čehov, Ivan Turgenjev in Mihail Lermontov, so spremenili imena.
Kot je še dejal Kličko, gre za pomemben korak pri preprečevanju manipulacij Rusije in poskusov reinterpretacije ukrajinske zgodovine.
Preimenovali so tudi ulico Mihaila Bulgakova, enega največjih pisateljev Sovjetske zveze, ki se je rodil v Kijevu, še prenaša Slovenska tiskovna agencija (STA).
Vseh 95 ulic in trgov bo zdaj dobilo ukrajinska imena. Ena bo poimenovana tudi po ukrajinskem nacionalističnem bataljonu Azov, ki je postal del redne ukrajinske vojske.

Pripadniki zloglasnega pro-nacističnega bataljona Azov,
naj bi zdaj v Kijevu dobili celo svojo ulico, prospekt ali trg.
Dekomunizacija naj bi bila v teku, sledi natoizacija?! Smo v postopku brisanja zgodovine, kolektivnega spomina?
Kot je razbrati na svetovnem spletu, predvsem na omrežju Twitter, se preko posamičnih profilov, ki jih poznavalci povezujejo s podtalnim delovanjem zahodnih obveščevalnih agencij, pospešeno poziva k tako imenovani dekomunizaciji.
Pri enem takih- Višegrad24 (Visegrad24), ki ima slabih 276 tisoč sledilcev– so denimo tako privoščjivo komentirali včerajšnjo odstranitev monumentalnega spomenika sovjetskim vojakom, padlim v drugi svetovni vojni, v latvijski prestolnici Riga:
"Latvija se je danes poslovila od Sovjetske zveze. Končno je prišel čas za popolno dekomunizacijo v Srednji in Vzhodni Evropi."
Ozaveščeni del javnosti svari pred takšnim odnosom do zgodovine in s prstom kaže v smeri ZDA, kjer so pripadniki skrajne levice nedavno svojevoljno (in nasilno) odstranjevali predvsem spomenike iz obdobja vojne za ameriško neodvisnosti ter ameriške državljanske vojne in ki so jih opravičevali z nesprejemljivostjo suženjstva, ki je bilo zgodovinski sopotnik obeh obdobij.
Sprašuje se, ali dekomunizaciji sledi natoizacija, ki lahko pomeni tudi vzpon fašizma (ali kakršnega koli drugega totalitarizma) skozi stranska, manjša vrata.
Vse se seveda dogaja v kontekstu vojne v Ukrajini, zato ne preseneča, da (pre)mnogi na spletnih družbenih omrežjih opozarjajo, da so nam ZDA– preko ukrajinskih paravojaških organizacij, ki torej prav zdaj in pod vladavino domnevno demokraciji zapriseženega Volodimirja Zelenskega v ukrajinski prestolnici dobivajo svojo ulico ali trg- ISIS kreirale malodane v srcu Evrope.
(mbo)
Oddajte komentar