Posebna odposlanca Nemčije in Velike Britanije za Zahodni Balkan Manuel Sarrazin in Sir Stuart Peach sta opozorila, da trenutne razmere v Bosni in Hercegovini predstavljajo najresnejšo krizo v državi od leta 1995.
Kot glavni problem sta izpostavila neizvajanje reform in vse glasnejše načrte o delitvi države, prenaša Slovenska tiskovna agencija (STA).
Posebna odposlanca sta svoja opozorila strnila v besedilu, ki sta ga objavila ob današnjem mednarodnem dnevu pogrešanih oseb. Za razumevanje razsežnosti slednjega velja pripisati, da samo na Hrvaškem še vedno pogrešajo več kot 1830 oseb.
V besedilu sta izpostavila politične predstavnike Republike srbske, ki odkrito izvajajo politiko odcepitve, in tiste politike, ki grozijo z ozemeljsko reorganizacijo, kar po njunem mnenju ogroža ozemeljsko celovitost BiH kot države.

Ne samo Republika srbska, tudi Federacija BiH postaja kamen spotike.
V Federaciji BiH po večletni blokadi Hrvatov imenovali ustavne sodnike
Nič bolje se ne godi niti drugi državni entiteti, Federaciji BiH, ki velja za hrvaško- bošnjaški del države .
Predsednik slednje, Hrvat Marinko Čavara, je tako manjkajoče sodnike ustavnega sodišča FBiH imenoval šele minuli četrtek.
S tem je izpolnil eno od zahtev visokega predstavnika mednarodne skupnosti v BiH Christiana Schmidta. Sodnike morajo potrdili še podpredsedniki in dom narodov parlamenta FBiH.
Čavara je za ustavne sodnike imenoval Ajšo Softića iz vrst Bošnjakov, Mirka Miličevića iz vrst Hrvatov, Branimirja Orašanina iz vrst Srbov in Dubravka Čamparo kot predstavnika drugih narodov.
Ustavno sodišče že več kot tri leta ne more delovati v polni postavi, še prenaša STA.
Od potrebnih devetih sodnikov ga namreč sestavlja le pet ustavnih sodnikov, saj Čavara, ki pripada hrvaški stranki HDZ BiH, že od leta 2019 zavrača začetek postopka imenovanja.
Po mnenju mnogih upravičeno, saj gre za povračilni ukrep; zaradi zakonskih anomalij imajo namreč Bošnjaki možnost preglasovanja/izbire hrvaškega člana predsedstva BiH, kar se praviloma tudi dogaja.
(mbo)
Oddajte komentar