Ben van Beurden, prvi mož naftnega velikana Shell, opozarja, da bi lahko bila Evropa z omejenim dostopom do energije soočena dlje, celo mnogo dlje kot le eno zimo.
Po poročanju Reutersa prvi mož največje evropske naftne družbe meni, da bi lahko kriza trajala več let, potem ko so cene plina prejšnji teden ob nadaljnjih zmanjševanju ruske dobave skočile na nove rekordne ravni.
Po mnenju večine ekonomistov gre za očiten signal, da bi lahko celotna celina zabredla v globoko recesijo.
Van Beurden: Obdobje, ki je pred nami, zagotovo ne bo lahko
“Kriza bo največji preizkus solidarnosti držav članic Evropske unije, saj se bo vsaka posamezna vlada prisiljena odločiti, kako zagotoviti nadaljnje delovanje ključnih industrijskih sektorjev. Pritiski na oskrbo z energijo verjetno ne bodo omejeni le na eno zimo ,” je odločno dejal Van Beurden.
“Čisto možno je, da je pred nami kar nekaj zim, v katerih bomo morali iskati rešitve z varčevanjem, znižanjem in zelo hitrim iskanjem alternativ. Da bo obdobje, ki je pred nami, najbrž lahko prebroditi, ali da se bo vse hitro končalo, je po mojem mnenju fantazija, ki bi jo morali pustiti ob strani,« je zaključil prvi mož Shella.

Shell, britansko- nizozemska družba s sporočilom brez olepšav.
(Foto: Szabolcs Toth, Pexels.com)
Golob in Plenković najbrž tudi zato včeraj na Bledu o solidarnostni oskrbi s plinom
Slovenski premier Robert Golob se je včeraj- najbrž tudi v luči objave Reutersa in vseh sorodnih objav skozi daljše obdobje- pred začetkom Blejskega strateškega foruma sestal s hrvaškim premierjem Andrejem Plenkovićem.
Govorila sta o usklajevanju sporazuma za solidarnostno oskrbo s plinom, Golob pa se je tudi zahvalil Hrvaški za pomoč ob nedavnih požarih v Sloveniji, so sporočili iz premierjevega kabineta.
Golob je izrazil podporo Slovenije vključitvi Hrvaške v evrsko območje in vstopu v Schengen.
Pogovarjala sta se tudi o energetski krizi ter sodelovanju pri njenem obvladovanju. Državi sicer še usklajujeta sporazum o solidarnostnih ukrepih za zagotovitev zanesljive oskrbe s plinom, do tega pa naj bi po pričakovanjih Goloba prišlo kmalu.
To je bilo prvo dvostransko srečanje premierjev Slovenije in Hrvaške od menjave vlade v Ljubljani.
(mbo)
Oddajte komentar