Zaradi različnih kriz, predvsem pandemije covida-19, je indeks človekovega razvoja, ki meri življenjsko dobo, stopnjo izobrazbe in življenjski standard po državah, v zadnjih dveh letih nazadoval.
Svet se je vrnil za pet let nazaj, kaže danes objavljeno poročilo Programa ZN za razvoj.
To pomeni, da smo prej umirali, smo manj izobraženi in z manj prihodki, je pojasnil vodja programa Achim Steiner. Dodal je, da je že samo iz tega jasno, zakaj je vse več ljudi zaskrbljenih zaradi prihodnosti.
Vsesplošno skrajšanje pričakovane življenjske dobe- ta je po uradnih ugotovitvah posledica pandemije- naj bi bilo zelo pomemben razlog za padec indeksa.
Ta je padla s 73 let v letu 2019 na 71,4 leta lani. Tako se je- morda celo nepričakovano- za več kot dve leti skrajšala tudi v ZDA.
Poročilo še izpostavlja, da se je med ljudmi močno povečala stopnja negotovosti. “Ljudje so izgubili zaupanje drug v drugega,” je dejal vodja programa, to pa se nanaša tako na manjše skupnosti kot na zaupanje med državami.
Meni še, da v prihodnje ne bo zadostovalo zgolj zanašanje na višjo gospodarsko rast; nujna bo ekonomska preobrazba, s fokusom na manj neenakosti, manj izpustov in večjo trajnost.

Med pandemijo se je znižalo zaupanje med ljudmi;
najbrž ni težko ugotoviti zakaj!
Velja pripisati, da omenjeno zveni kot globalistični kliše, a takšni naj bi bili uradni podatki.
Nazadovanje je sicer globalno, saj je prizadelo več kot 90 odstotkov držav po svetu, še piše v poročilu.
Na vrhu indeksa so Švica, Norveška in Islandija, na dnu so Južni Sudan, Čad in Niger.
Slovenija je skupaj z Malto uvrščena na 23. mesto, sledi ji Avstrija, še navaja Slovenska tiskovna agencija (STA) .
(mbo)
Oddajte komentar