Svetovni dan Parkinsonove bolezni v znamenju pozivov k njeni prepoznavi kot najhitreje rastočem trendu obolelih
Ob svetovnem dnevu Parkinsonove bolezni evropska združenja bolnikov pozivajo politike, odločevalce in zdravstvene organizacije, naj priznajo gospodarski, družbeni in kulturni vpliv te neozdravljive bolezni ter jo prepoznajo kot v svetu najhitreje rastoče nevrološko stanje.
V svetu je 9,4 milijona ljudi s to boleznijo, v Sloveniji okoli 9000, poroča Slovenska tiskovna agencija (STA).
Parkinsonova bolezen je počasi napredujoča degenerativna bolezen, katere vzroka ne poznamo. Prizadene predvsem telesno gibanje in bolnika postopoma onesposobi za samostojno življenje.
Zdravljenje Parkinsonove bolezni poteka z blaženjem simptomov s kombinacijo zdravil, terapij in kirurškim zdravljenjem.
Po ugotovitvah Svetovne zdravstvene organizacije se število invalidnih oseb in smrti bolnikov s to boleznijo povečuje hitreje kot pri kateri koli drugi nevrološki bolezni.

Akcija 40 dni brez alkohola dosegla precejšnje število ljudi, predvidoma več kot 150 tisoč
Organizatorji akcije 40 dni brez alkohola so z njeno letošnjo izvedbo zadovoljni, še poroča STA.
Kot pravijo, je akcija samo preko družbenih omrežij, kjer so objavljali zgodbe alkoholikov in njihovih svojcev, dosegla več kot 150.000 ljudi. Po izteku akcije pa še naprej pozivajo k odgovornemu in zmernemu ravnanju z alkoholom, so sporočili.
Z akcijo so poleg splošnega opozorila, da neodgovorno uživanje alkohola škoduje, in poziva posameznikom, naj se za 40 dni odpovejo alkoholu, želeli poudariti predvsem stiske otrok alkoholikov, ki se srečujejo z alkoholizmom v družini ali rednim opijanjanjem njihovih staršev. Takih je v Sloveniji vsaj 70.000 otrok.
Akcijo so skupaj organizirali Slovenska karitas, Javna agencija RS za varnost prometa, Nacionalni inštitut za javno zdravje in portal Med.Over.Net.
(mbo)
Oddajte komentar