Na Nizozemskem so zaradi zaščite ptic selivk prvič začasno ustavili vetrne elektrarne na morju. Vetrnice blizu vasi Egmon aan Zee in Borssele so za štiri ure ustavili v soboto.
Nizozemski minister za energijo Rob Jetten je dejal, da je Nizozemska prva država, ki je na tak način zaščitila ptice, prenaša Slovenska tiskovna agencija (STA).
Tokrat je zaustavitev vetrnic potekala v okviru pilotnega projekta, od letošnje jeseni naj bi ustavljali pogosteje, je še navedel minister. Lastniki vetrnih elektrarn morajo med nočnimi selitvami ptic hitrost vetrnic zmanjšati na največ dva obrata na minuto.
Model za napovedovanje selitev ptic, ki ga je lani razvil doktorski študent na Univerzi v Amsterdamu, z uporabo vremenskih podatkov napove selitev ptic dva dni vnaprej.
To operaterju električnega omrežja daje dovolj časa, da zagotovi stabilnost omrežja in zaustavi turbine na vetrnicah.

Lani večja energetska odvisnost Slovenije
V letu 2022, ki so ga poleg posledic ruskega napada na Ukrajino za cene energije in energetsko oskrbo Evrope zaznamovali še dolgotrajna suša, obsežen remont Nuklearne elektrarne Krško in težave pri oskrbi z domačim lignitom, se je občutno povečala energetska odvisnost Slovenije.
Domači viri energije so tako po podatkih statističnega urada (SURS) zadostovali za zadovoljitev 47 odstotkov potreb.
Preostanek porabe je Slovenija zadostila iz uvoza, še prenaša STA.
V letu 2021 je bil omenjeni delež pri 53 odstotkih, v koronskem letu 2020 pri 55 odstotkih, v predkoronskem letu 2019 pa pri 48 odstotkih. Lanski rezultat je tako na ravni obdobja pred pandemijo.
V strukturi oskrbe z energijo so tudi v letu 2022 prevladovali naftni proizvodi, katerih delež je znašal 37 odstotkov.
Oskrba z naftnimi proizvodi je bila v celoti zagotovljena iz uvoza.
(mbo)
Oddajte komentar